Щангата е средство за трениране с тежести, което е напълно достатъчно за супер ефективни тренировки. Повечето хора смятат, че за да направят една добра тренировка се нуждаят от богато фитнес оборудване. Нека не забравяме, че най-добрите упражнения във фитнеса са базовите упражнения със свободна тежест – клекове, тяги, обръщания с щанга, раменна преса, гребане, лежанка и други. Чрез тях можем да натренираме всички мускулни групи по супер ефективен начин. Важните условия са на първо място правилната техника на движение и достатъчни интензитет и обем (тоест достатъчно голема тежест и брой повторения и тежести).
Защо да тренирам с щанга?
Проучванията са установили, че силовите тренировки са чудесни за изграждане на костна плътност, намаляване на риска от сърдечни заболявания и изграждане на чиста мускулатура. Упражненията с щанга включват много големи, сложни движения, които произвеждат по-висок метаболитен ефект от движенията. Така освен извайване на отделни мускули, ще изгаряме и мазнините по-бързо.
Щангистки тренировки
Определено вдигането на тежести са нещо красиво. Особено старите зали с подове поръсени с талк, шум от крясъците на треньора и трясъкът на щангите при падането им на пода.
Метода на Иван Абаджиев
Методът е изключително успешен и носи множество златни медали на България. При представянето му обаче, много от специалистите наричат Абаджиев „Виктор Франкенщайн на вдигането на тежести“, тъй като той е създал едно чудовище, без да предполагат, че то ще се превърне в легенда.В целия свят не се знае дали да се приветства новото откритие или да бъде осмивано.
Програмата на Старшията е сравнително проста, защото тренировката се състои от малко упражнения. Натоварването е много голямо. Още по-голям шок за световните специалисти е факта, че щангистите тренират целогодишно, а в периодите преди състезания, просто програмата става много по-интензивна и се вдигат по-големи тежести.
Нека разгледаме философията на Иван Абаджиев. Тя се състои от няколко аспекта:
І. Мозъкът
Когато едно движение се повтаря отново и отново, като неврологичните пътеки се засилват и координацията става много по-ефективна. Същото важи и за движенията на тялото при вдигането на тежести. Абаджиев казва, че когато се направи едно повторение с максималната възможна тежест, капацитетът на мускулите се задейства на 90%, но ако това упражнение се повтаря стотици пъти, то мозъкът помага за запомнянето му и така мускулите се задействат на 97% от своите възможности, тъй като невроните се укрепват и се получава по-голяма сила на мускулните влакна.
ІІ. Мускулите
Когато тялото е поставено под натиска на щангата, особено в клекнало положение, мускулатурата започва буквално да се разпада и трябва да бъде възстановявана. Това става с ежедневни опити за вдигане на максималната възможна тежест от всеки състезател, тъй като така ДНК и РНК започват да синтезират повече протеини, които „ремонтират“ мускулите. Обикновено, по света това се прави по веднъж на ден, но Абаджиев казва, че така мускулите не могат да привикнат и не работят при максималния си капацитет. Това е причината, неговите момчета да правят опит за вдигане на максимална тежест по четири пъти дневно.
С правилните средства и упражнения за възстановяване и чрез управлението на времето за почивка, този синдромът на преумората може да бъде избегнат.
Неговият модел на тренировка отхвърля приетия метод на руснаците, в който има периоди на пълна почивка без никаква работа. Абаджиев обаче твърди, че това е напълно излишно, тъй като така се губи ценно време, в което да се увеличава силата на щангистите.
Възстановяването
При този тренировъчен метод, спортистите спазват желязна дисциплина, а всичко е изчислено до секундата. Времето за почивка и за сън са строго регламентирани и се следи за спазването им. Същото е при храненето, като менюто се определя от треньорите и всичко е изчислено до грам и до калория. За да се следва такъв режим от обикновените хора е почти невъзможно.